Motory, nezbytnost pro Vaše okna!
Jak na to?
Pokud začnete uvažovat o jakémkoli druhu motorizace, je důležité si uvědomit co od celého systému očekáváte, jaký způsob ovládání je pro vás zajímavý, jak se budou ovládat jednotlivé výrobky v místnosti potažmo v celém domě a zda se bude systém vybavovat nějakým centrálním či časovým řízením. Rádi vám navrhneme řešení na míru, ale na základě požadavku „chci to na elektriku“ se velice těžko sestaví nabídka, protože variant řešení je opravdu mnoho,
a zákazníka pak může odradit zbytečně vysoká cena za něco co ani nepotřebuje
Proč a co motorizovat ?
Motorizace přináší nejen komfort v ovládání jednotlivých výrobků, ale také může posloužit k energetickému a světelnému hospodaření v domě.
Stále častěji se dnes prosazuje motorizace všech prvků, které mají co do činění s dekorací oken. Jsou to především motory pro látkové rolety, římské rolety, horizontální žaluzie, vertikální žaluzie, japonské posuvné stěny, záclonové kolejničky, předokenní rolety a rolovací vrata.
Motory lze použít napájené ze sítě 230v nebo také s nízkým napětím 12V DC , to znamená s bezpečným napětím. Stejnosměrné motory jsou určeny především do interiéru s prostředím, kde se vyskytuje například větší vlhkost (zimní zahrady, bazény). Kromě záclonové kolejničky, která má motor uložen na boku, jsou ostatní motory uloženy uvnitř jednotlivých výrobků, takže nedojde k nějakým rušivým vlivům a vše zůstává stejné jako u manuálního ovládání.
Ovládání je řešeno buď vypínači nebo stále častěji bezdrátovou technologií. Tam kde je opravdu obtížné přivést napájení, je možnost použití bateriových systémů, kde spolu se solární technologií dokážeme zajistit plnohodnotnou funkci našich výrobků. V současnosti jsou již tyto technologie poměrně cenově přístupné.
Inteligentní ovládání
Do popředí se začíná prosazovat využití automatizace stínicí techniky, kdy lze centrálně řídit stínicí techniku tak,
aby chránila dům před přehříváním nebo naopak proti prochlazování. Tato technologie se používá především u tzv. Inteligentních domů a bez nadsázky je možné ovládat třeba horizontální žaluzie v domě pomocí mobilního telefonu. Zde je ale třeba hned před začátkem stavby vytvořit projekt. Donedávna se toto využívalo jen u velkých staveb
a objektů.
Pokud se člověk nevydá cestou „Inteligentního domu“, není problém vytvořit pomocí různých programovacích spínačů nebo časovačů a čidel jednoduchý a finančně nenáročný systém automatizovanéhoovládání. I laik je sám schopen si takový systém programovat. V podstatě je to podobné jako když se na mobilu nastavuje budík.
Protože není motor jako motor, naše firma používá k výrobě motory renomovaného výrobce z Evropy, na většinu
z nich je dána záruka 5let. I obyčejný motor může mít ještě podle typu použití další funkce, kde příplatek není nikterak drastický. Řadově se jedná o cca 100 -200,-Kč a motor zajišťuje pak větší konformitu použití, například rozpoznání překážky při jízdě dolů.
Tyto motory se dále vyznačují vysokou spolehlivostí a tichým chodem. Možnost zapojit motory paralelně se na první pohled zdá jako zanedbatelná, ale jakmile tuto možnost motor neposkytuje, tak je nutné zapojovat před ně oddělovací relátka (při ovládání skupin). Tím se pak celý proces ovládání prodraží a to celkem znatelně.
Ovládáme nejen motory, ale i světlo a spotřebiče. A protože se vše neustále zdokonaluje a vyvíjí, tak například
k bezdrátové technologii dodáváme spínané zásuvky pro spotřebiče nebo světelné spínače pro světla. Tím se otevírá další možnost využití celého systému.